23 sierpnia 2014

Wielki powrót do natury czyli Jak samodzielnie zrobić ekologiczny kosmetyk dla kobiety w ciąży ?

Bardzo dawno mnie nie było trochę pozmieniało się w moim życiu... nowa absorbująca praca no i najważniejsze za kilka miesięcy zostanę mama :). Przez wzgląd na to przerzuciłam się na całkowicie domowe kosmetyki ponieważ skóra przyszłej mamy jest bardzo wrażliwa a do tego naturalne kosmetyki są bardziej bezpieczne niż chemiczne.Bardzo często ta zmiana podejścia do pielęgnacji skóry pojawia się w okresie ciąży. Kobiety instynktownie wyczuwają, że konwencjonalne kosmetyki nie są dobre ani dla dziecka, ani dla nich samych. Skóra jest największym organem naszego ciała i wchłania substancje zawarte w kosmetykach. Nakładanie na nią kilkudziesięciu lub kilkuset substancji chemicznych dziennie nie może być obojętne dla naszego zdrowia.
Wystarczy poczytać etykiety, aby dowiedzieć się, że znakomita większość kosmetyków dostępnych w sklepie zawiera mnóstwo sztucznych składników. Wiele z nich może mieć negatywny wpływ nie tylko na zdrowie naszej skóry, ale także całego naszego ciała. Szczególnie powinniśmy unikać: parabenów i innych sztucznych konserwantów, sztucznych aromatów i barwników, pochodnych ropy naftowej, silikonu, glikolu propylenowego, a także silnych detergentów, które przesuszają i podrażniają skórę.
Kosmetyki zrobione samodzielnie w domu mogą być oparte w 100% na naturalnych składnikach. Nie muszą zawierać silnych sztucznych konserwantów, bo nie muszą mieć długiego terminu ważności i mogą być przechowywane w lodówce. Kosmetyk konwencjonalny stoi czasem na półce 2 lata zanim zostanie kupiony! Kosmetyk domowy może być zużyty od razu lub w ciągu krótkiego czasu. Poza tym, gdy wykonujemy kosmetyki sami, mamy pewność co do ich składu oraz możemy wykluczyć substancje, które nas uczulają lub nam nie służą. Koszt kosmetyku robionego w domu jest porównywalny lub niższy od kosztu kosmetyku ze sklepu. Wszystko zależy od tego, jakich składników się użyje. Można zrobić samemu  ekskluzywny, ekologiczny kosmetyk, za ułamek ceny, którą byśmy zapłaciły za podobny w drogerii.

Do sporządzenia wielu skomplikowanych kosmetyków – takich jak na przykład kremy, mleczka i detergenty  – potrzebne są odpowiednie surowce dostępne w specjalistycznych sklepach. Ale najprostsze kosmetyki domowe można przygotować ze składników dostępnych w sklepie spożywczym. Najlepiej wybierajmy surowce ekologiczne, wtedy finalny produkt, który przygotujemy będzie nie tylko naturalny, ale także ekologiczny.

Olejki eteryczne najlepiej stosować dopiero po pierwszym trymestrze. W ciąży należy całkowicie zrezygnować z następujących olejków: bazylia, cedr, szałwia muszkatołowa i lekarska, goździk, jałowiec, jaśmin, majeranek, mięta pieprzowa, rozmaryn, tymianek.
Natomiast polecane są podczas ciąży olejki:
  • różany – działa antydepresyjnie, ponadto łagodzi podrażnienia i działa bakteriobójczo, wzmacnia oraz regeneruje skórę
  • neroli (kwiat pomarańczy) – działa antydepresyjnie, uspokajająco, pomaga na pękające naczynka i nadmierną produkcję sebum
  • lawendowy – ma działanie antybakteryjne, odświeżające, przyspiesza regenerację, a ponadto relaksuje, koi i pomaga zasnąć

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Jeśli dodajesz komentarz anonimowo podpisz się - umożliwi to sprawniejszą komunikację. Zajrzyj również na inne posty :)